Siła jest w Tobie

Siła jest w TOBIE
Mam w zwyczaju wysyłać do wielu znajomych codzienną dawkę pozytywnej energii w postaci motywującego sms-a 🙂 Treść jednego z nich, niedawno wysłanego natchnęła mnie do napisania czegoś na temat motywacji 🙂 oto słowa cytatu :
„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał.”

Często właśnie szukamy wielu sposobów motywacji, które pozwoliłyby zrobić ten pierwszy krok, bądź dostarczyłyby nam siły podczas długiego i czasami monotonnego  procesu treningowego  jak i również spraw związanych z codziennością, niekoniecznie związaną ze sportem. W  mojej ponad 17-sto letniej karierze biegowej, bo na aspekcie sportowym chciałbym się skupić,  podstawowym źródłem motywacji przez ok. 13 lat procesu treningowego,  był trener i koncentrowanie się  na osiąganiu jak najlepszych wyników. Niestety, jedyne co dzięki temu osiągnąłem, to szereg porażek i narastającej frustracji 🙁

Jeśli naszym jedynym  powodem uprawiania danej dyscypliny sportu jest  motywacja  zewnętrzna , czyli trener, koncentracja tylko na wyniku, chęć pokazania koledze czy koleżance, że jesteśmy od nich lepsi , to obawiam się, że tak samo jak ja po kilkunastu latach treningu, o ile uda Wam się tyle lat wytrwać,  dojdziecie do tych samych niezbyt pozytywnych wniosków.

Na szczęście przez ostatnie 4 lata nastąpiła diametralna zmiana w moim podejściu do biegania i nie tylko. Jak do tego doszedłem? Po prostu zacząłem się zastanawiać nad tym co by zrobić aby to zmienić. Udało mi się znaleźć uczelnię, której kierunek wydawał się zbliżony do mojego problemu, 2 lata podróżowałem sobie co drugi weekend do Sopotu 🙂 (pięknie tam zarówno latem jak i zimą ) no i proszę, oświeciło mnie 🙂 Wiedzę tam nabytą  w połączeniu z moim wieloletnim doświadczeniem treningowym  wykorzystuję właśnie do uświadamiania innym zawodnikom jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i jak w pełni i umiejętnie wykorzystać swój potencjał. I nie namawiam teraz wszystkich aby od razu zaczęli studiować  🙂 Myślę, że przeczytanie artykułu w zupełności powinno wystarczyć .  Proszę teraz popatrzeć na temat zagadnienia czyli :

Siła jest w Tobie …

To jest najlepsza odpowiedź na pytanie, gdzie szukać motywacji. Każdy z nas posiada w sobie niewyczerpalne źródła wewnętrznej motywacji do tego, by wyznaczone przez siebie cele osiągnąć w zadowalający sposób. Właśnie od samego „SIEBIE” powinniśmy zacząć poszukiwania!!! Świadome podejście do tego co robimy, pozytywne nastawienie do zaplanowanych celów i chęć pokonania  samego siebie, własnych słabości, udowodnienia samemu sobie, że można dać z siebie jeszcze odrobinę więcej,  daje nam właśnie największą siłę do działania. Jeśli uda nam się właśnie w taki sposób motywować,  to wszystkie rodzaje zewnętrznej motywacji czyli: rekordy życiowe, pokonywanie rówieśników, zadowoleni rodzice i trenerzy, ciężka praca treningowa kształtująca nasz charakter, wspólne spotkania na treningach i niezapomniane przygody podczas zgrupowań sportowych, będą tzw. „wisienką na torcie” czyli sprawią, że nasza chęć do treningów będzie trwała tak długo, jak tylko tego będziemy chcieli :):):)

Jeśli udało mi się Was choć odrobinę oświecić, to jesteście na jak najlepszej drodze, aby osiągnąć sukces 🙂

Siła jest w Tobie, znajdź kogoś, kto pomoże Ci ją odnaleźć!! 🙂

– ze sportowym pozdrowieniem Łukasz Mika 🙂 –