Młody sportowiec nie cieszący się z sukcesu

Pyta Julita

Mam problem z zachowaniem dziecka. Syn nie potrafi cieszyć się z wygranej. Gra w I lidze, jest liderem zespołu, zdobywa dużo punktów. Po wygranym meczu wszyscy się cieszą, tylko nie on. Syn nie cieszy się ze zwycięstwa. Wydaje mi się, że po prostu nie umie świętować sukcesu.

Odpowiada Psycholog sportu Alicja Dembna

Julito, próbowałabym zaaranżować szczerą rozmowę z synem. Być może problem tkwi nie w braku zadowolenia ze zwycięstwa, ale w ogólnym niskim zainteresowaniu tym sportem. Zdarza się tak, że młodzi sportowcy pokazują duży talent w danym sporcie, ale warto też upewnić się, że naprawdę ten sport sprawia im przyjemność. Pracowałam z młodymi sportowcami, którzy stając przed wyborem jednego spośród wielu sportów czasami wybierali nie ten, do którego wykazywali najwięcej zdolności. Wybierali ten, który sprawiał im najwięcej przyjemności i być może był dla nich większym wyzwaniem. Jeżeli chcemy dać dziecku szansę na to, aby uprawiało dany sport przez lata (dla zdrowia lub profesjonalnie), to ten aspekt przyjemności płynącej z uprawiania danej dyscypliny musi być priorytetem.

Z drugiej strony każdy sportowiec przeżywa zwycięstwa i porażki inaczej. Być może Twój syn cieszy się ze zwycięstwa, lecz radość okazuje w inny sposób, Może również cieszyć się „w sobie”, a nie okazywać tego na zewnątrz. Pierwszym krokiem będzie szczera, spokojna rozmowa z chłopcem. Jednak pamiętaj, aby rozmowa nie była zbyt poważna jak na jego wiek. Nie sadzajmy dziecka na krześle i nie zadawajmy pytań odnośnie sportu. Znajdźmy właściwy czas na rozmowę. Może właśnie po udanych zawodach, kiedy spostrzegliśmy, że dziecko „otwiera się” i chce rozmawiać? Może wtedy warto zadać mu pytanie odnośnie wygranej oraz tego, czy chłopiec się nią cieszy, czy nie. Wnioskuję, że dyscyplina, którą uprawia Twój syn to sport zespołowy. Być może warto byłoby, aby spróbował sportu indywidualnego, gdzie wygrana zależy tylko od niego? Właśnie w sporcie indywidualnym ma większa kontrolę nad rezultatem końcowym zawodów. Może wtedy będzie odczuwał większą satysfakcję z wygranej.