Motywacja do biegania

Pyta Piotr

Jak najlepiej motywować się podczas biegu? Co sobie wmawiać? Jaki trening mentalny wykonywać w czasie biegu, aby przebiec daną trasę?

Odpowiada Psycholog sportu Alicja Dembna

Trening mentalny jest sprawą bardzo indywidualną. Zawodnik biegający na krótkim lub średnim dystansie będzie stosował trening mentalny inaczej niż zawodnik, który biega maratony. Sprinter będzie skupiał swój trening mentalny na wyegzekwowaniu prawidłowego startu i umiejętności technicznych tak ważnych na krótkim dystansie. Z kolei długodystansowiec będzie mniej skupiony na technice, a bardziej na sile mentalnej, przełamywaniu swoich barier, na wytrzymywaniu danego tempa. Przy dystansach od około 3 km wzwyż zawodnik może również użyć treningu mentalnego do rozluźnienia się podczas biegu lub nawet do celowej dekoncentracji, aby przebiegnięte kilometry mijały swobodnie, a nie w sposób wymuszony (zawodnik z niecierpliwością czeka, aż minie następny kilometr).

Dwie podstawowe techniki treningu mentalnego dla biegacza to ćwiczenia rozluźniające i ćwiczenia motywujące. Na początek warto pomyśleć, co działa na nas relaksująco a co motywująco. W zależności od poziomu stresu przed przebiegnięciem danego dystansu (lub przed samymi zawodami) warto zwrócić uwagę na własne emocje i odczucia. Czy czuję się za bardzo zestresowany, czy też brakuje mi motywacji do podjęcia wyzwania? W zależności od tego, które odczucia przeważają, stosujemy takie aspekty treningu mentalnego, które mają na celu zmotywowanie lub zrelaksowanie. Podobne ćwiczenia można stosować już podczas samego biegu. Oczywiście wtedy będą to krótsze, kilkusekundowe ćwiczenia na zasadzie mowy wewnętrznej. Cel jest taki, aby utrzymać nasz stres na poziomie optymalnym, który – jak pokazują badania – jest najbardziej przyjazny dla wyegzekwowania naszych stuprocentowych możliwości.