Książki o pewności siebie w sporcie

Pyta Radosław

Jestem 22 letnim zawodnikiem kolarstwa. Pomimo wielu rozmów z trenerami i zawodnikami z mojego klubu, mam częsty problem z wiarą we własne możliwości podczas wyścigu. Następstwem jest zwykle niemożność pokazania swoich 100% możliwości, w przeciwieństwie do trudnych treningów w grupie. Podczas przygotowań do przyszłego sezonu planuję rozpocząć pracę z psychologiem, lecz obecnie chciałbym rozpocząć samodoskonalenie. Stąd pojawia się moje pytanie – jaką literaturę polecałby Pan dla zawodnika borykającego się z ww. problemem?

Odpowiada Trener Mentalny, Certyfikowany Coach Robert Grabarczuk

Na wstępie gratuluję samoświadomości oraz proaktywności. Kompleksowe podejście do własnego rozwoju charakteryzuje wielkich mistrzów. Z tego co napisałeś wnioskuję, że chcesz pracować nad pewnością siebie. Świetnymi książkami, które wywarły ogromny wpływ na mnie, na moich znajomych oraz na osoby z którymi współpracuję, były:
– „Pełna wiara w siebie. Poznanie tajemnicy”, Anthony Robert
– „Reinvention: How to Make the Rest of Your Life the Best of Your Life” , Brian Tracy
– „The Inner Game of Tennis” W. Timothy Gallwey
– „Inside Sport Psychology”, Paul Dickenson

Większość pozycji jest w języku angielskim z uwagi na fakt, że na polskim rynku występuje mało przetłumaczonych i jednocześnie dobrych oraz aktualnych książek z tematyki psychologii sportu. Na początek samodoskonalenia oraz w celu zbudowania dobrej bazy mentalnej na przyszłość, rekomenduję jako pierwszą książkę przeczytać „Pełna wiara w siebie.” – książkę szybko się czyta i co najważniejsze poszerza ona perspektywę czytelnika. Ze swojej strony proponuję zastanowienie się nad kilkoma kwestiami: Czym według Ciebie różnią się zawodny od treningu, oraz treningi od zawodów? Proszę, przeanalizuj swoje odpowiedzi zarówno z jednej (zawody a trening) jak i z drugiej strony (trening a zawody). Jakie widzisz elementy, które „robią różnicę”? Co możesz zabrać z treningu na zawody oraz z zawodów na trening? Ostatnie moje pytanie, które może okazać się pomocne w poszerzeniu Twojej świadomości jest takie: „Jakie masz podstawowe skojarzenia ze słowem: wyścig?” Proszę, wypisz 10 pierwszych słów/zwrotów/skojarzeń, które przychodzą Ci na myśl. Następnie zaznacz czerwonym kolorem słowa/zwroty, które Twoim zdaniem pasują do sytuacji treningowej, a kolorem niebieskim słowa/zwroty, które do sytuacji treningowej w ogóle nie pasują. Jakie słowa/zwroty/skojarzenia nie pasują do sytuacji treningowej? Zastanów się nad tym, co otrzymałeś.