Koncentracja sportowca

Pyta Maciej

Witam. Uprawiam sport od najmłodszych lat. Od 5 lat trenuję i gram w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Mam 23 lata, a mimo to są sytuacje, gdy brakuje motywacji lub koncentracji do wykonania tego jednego kroku, dzięki któremu mogę złapać piłkę albo zatrzymać przeciwnika. Co możecie mi doradzić? Pozdrawiam.

Odpowiada Psycholog Sportu, Psycholog kliniczny Anna Ingarden

Niestety po tak krótkim opisie trudno stwierdzić co w Twojej sytuacji mogłoby działać najlepiej. Czy jest to kwestia motywacji, czy koncentracji, o których piszesz. A może jest to kwestia lęku poznawczego, który pojawia się w momencie gry?

Niezmiernie ważne w tej sytuacji jest określenie źródła braku efektywności podczas meczu – dzięki takiemu rozpoznaniu można trafniej dobrać metody zaradcze. Skoro uprawiasz sport od najmłodszych lat, kwestią wartą zastanowienia jest to czy zawsze pojawiały się sytuacje, o których piszesz. Czy trenując jako dziecko przypominasz sobie sytuacje, kiedy nie chciałeś wykonać/miałeś problem z wykonaniem jakiegoś elementu gry? Jeśli tak – czy były to sytuacje powtarzalne, na które zawsze reagowałeś tak samo? Jak się wtedy czułeś? Co mogło być tego źródłem? A może zazwyczaj nie miałeś problemów ze swoją grą? Jeśli tak, co się zmieniło odkąd grasz w futbol amerykański? Czy masz dobry kontakt ze swoją drużyną? Czy dobrze się w niej czujesz? Czy obawiasz się oceny swojego stylu gry ze strony kolegów i trenerów? Może jakiś element sprawia ci trudność przez co podświadomie nie chcesz go wykonywać? W jakich momentach twoja koncentracja spada, a kiedy jest na wysokim poziomie? Czy do każdego treningu i meczu podchodzisz z tą samą motywacją, z tą samą energią i zapałem (a jeśli nie, to co ma na to wpływ)?

To wszystko są pytania, na które należy odpowiedzieć w poszukiwaniu odpowiedzi na Twój problem. Możesz tych odpowiedzi poszukać sam, bądź też skorzystaj z porady psychologa sportu, z którym dokonacie dogłębnej analizy problemu i poszukacie metod zaradczych. Jeśli chodzi o konkretne metody, które mogą pomóc, to polecam przede wszystkim trening ideomotoryczny, w trakcie którego wyobrażaj sobie elementy gry, sprawiające problem. Wyobrażenie ma być dokładne, pokazujące Twój ruch w sposób wyraźny, krok po kroku, przy wzbudzaniu emocji spokoju i opanowania. Wielokrotne ćwiczenie wizualizacyjne pomaga w oswojeniu swoich lęków, zwiększenia koncentracji podczas gry, czy też uświadomienie sobie sekwencji ruchów niezbędnych do poprawnego wykonania elementu technicznego. Jednakże ćwiczenie to wykonuj dopiero po tym, gdy przeanalizujesz co tak naprawdę stanowi problem.

Powodzenia!