Jak szybko nie zniechęcać do sportu?

Pyta Monika

W jaki sposób wyznaczać cele w sytuacji „słomianego zapału” i pojawiania się szybkiego zniechęcenia przy braku rezultatów?

Odpowiada Profesjonalny sportowiec, studentka psychologii sportu Anna Omielan

Słomiany zapal jest częstym zjawiskiem w naszym społeczeństwie, spróbujmy więc zdefiniować to określenie: jest to zapał, który nagle powstaje i szybko przemija. Czym takie zachowanie może być spowodowane? Prawdopodobnie zbyt słabą motywacją do działania, ale nie tylko to jest przyczyną porażki. Chcielibyśmy, żeby każde nasze działanie krótkookresowe czy też długookresowe dążyło do sukcesu, ale to my sami musimy ustalić, jaki sukces chcemy osiągnąć. Może w Twoim przypadku nagroda za włożony wysiłek jest mało atrakcyjna? Przytoczę kilka sytuacji, by bardziej zobrazować tę sytuację. Chcesz schudnąć, zrzucić 3 kilogramy w 2 miesiące. Pierwszy dzień na siłowni jest super, wszystko nowe, mili ludzie, nic nie boli. Następnego dnia czujesz zakwasy, Twoja motywacja słabnie, zastanawiasz się czy warto ćwiczyć, bo w sumie to 3 kilogramy, to nie tak dużo, więc jest dobrze tak, jak jest. I znów jesteś na początku drogi do zmian…

Ale załóżmy, że jesteś rodzicem, posyłasz dziecko do szkoły, by nauczyło się czegoś nowego, wykształciło się, zdobyło prestiżowy zawód, przez wiele lat wydajesz pieniądze na książki, materiały, korepetycje, poświęcasz swój czas, by wozić je do szkoły oraz na dodatkowe zajęcia. Wiesz jednak, że to się opłaci, bo zapewnisz dziecku dobry start w życie i to jest wielka nagroda, która ogromnie motywuje. Jak widzisz, Twoja motywacja musi być oparta nagrodą. Nieważne jaka ona będzie, ale musi być dla Ciebie czymś bardzo ważnym, a czy to będą twardsze i silne mięśnie, czy też kształtowanie charakteru lub cokolwiek innego – to już zależy od Ciebie. Niektóre cele wymagają czasu, więc nie można się tym zniechęcać, bo czas i tak minie. Jeśli chodzi o sportowe aspiracje, to warto wybrać sobie kompana, bo we dwójkę o wiele łatwiej jest osiągnąć zamierzony cel. Równie dobrym motywatorem jest poinformowanie swoich bliskich o planach na przyszłość, dzięki czemu rezygnacja będzie trudniejsza, ponieważ wiąże się ona z naszą niesłownością.