Zuzanna Wałach-Biśta

tel: +48 502 297 140
www: psycholog-sportu.com
mail: zuzanna.bista@psychologiasportu.pl
gabinet: …

Specjalizacja Dynamika drużyn sportowych: funkcjonowanie jednostki w drużynie i funkcjonowanie całego zespołu, w tym: struktura grupowa, spójność, przywództwo rozumiane w kontekście zachowań trenerskich, poczucie skuteczności, praca z drużyną, praca z celami sportowymi, praca nad samoświadomością.


Doświadczenie Pracę ze sportowcami rozpoczęła od praktyk w klubie piłkarskim i szkole mistrzostwa sportowego, zorganizowanych w ramach ścieżki specjalizacyjnej. Następnie współpracowała z zapaśnikami. Od dwóch lat jest nierozerwalnie związana z piłką nożną – współpracuje z wieloma klubami sportowymi. Prowadzi warsztaty i konsultacje z zawodnikami na poziomie seniorskim i młodzieżowym. Prowadzi również badania naukowe na zawodnikach drużyn innych dyscyplin sportowych. Interesuje się dynamiką drużyn sportowych, przede wszystkim funkcjonowaniem jednostki w drużynie, funkcjonowaniem całego zespołu (struktura grupowa, spójność, przywództwo rozumiane w kontekście zachowań trenerskich, poczucie skuteczności, praca z drużyną, praca z celami sportowymi, praca nad samoświadomością). Prywatnie jest instruktorką narciarstwa alpejskiego PZN. Miłośniczka wspinaczki skałkowej, dzień po dniu coraz większa znawczyni piłki nożnej, a od niedawna fanatyczka biegania.


Wykształcenie Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim. W ramach wymiany międzyuczelnianej (Program MOST) przez rok realizowała studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i w tym czasie ukończyła roczną ścieżkę specjalizacyjną z psychologii sportu. Ścieżka była prowadzona przez Uniwersytet Jagielloński przy współpracy z AWF w Krakowie. W tym czasie uczestniczyła w wykładach i warsztatach prof. Richarda Gordina, praktyka psychologii sportu z Utah State University. Aktualnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie Śląskim na studiach doktoranckich. Jest pracownikiem Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje tam na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego.