Jak zbudować zgrany zespół sportowy

Pyta Sandra

W jaki sposób mogę zintegrować zespół, jeżeli rozpiętość wiekowa jest bardzo duża i tworzą się grupki?

Odpowiada Psycholog sportu Zuzanna Wałach-Biśta

W sporcie drużynowym niezwykle istotne jest to, aby zespół był zgrany. Mówiąc „zgrany”, w rzeczywistości mamy na myśli to, co psychologowie nazywają spójnością grupową. Liczne badania nad kwestią spójności grupowej bezsprzecznie wskazują, że jest to istotny czynnik psychospołeczny wpływający na efektywność zarówno zespołów pracowniczych, małych grup społecznych, a także drużyn sportowych. Dlatego tak istotne jest budowanie zespołów, które byłyby w swej istocie spójne, zgrane. Można to robić na dwa sposoby: poprzez podkreślanie i rozwijanie więzi społecznej lub poprzez podkreślanie znaczenia całej drużyny w osiąganiu celu drużynowego.

Niezwykle trudne jest budowanie sympatii pomiędzy zawodnikami, których dzieli bardzo duża różnica wiekowa. Naturalne jest także to, że w drużynie tworzą się mniejsze lub większe grupki sympatyzujących ze sobą osób. Często takie podziały wewnątrz drużyny wynikają przede wszystkim z tego, że zawodnicy różnią się stażem bycia w danej drużynie, różnią się posiadanym doświadczeniem. Często też starsi zawodnicy preferują grono osób w podobnym wieku, uciekając i odsuwając na bok zawodników zdecydowanie młodszych. W takich wypadkach nie powinniśmy na „siłę” starać się o to, by zawodnicy się polubili, by wywiązała się między nimi wielka nić sympatii. Lepszą strategią będzie odwołanie się do celu drużyny, do tego, po co każdy z zawodników codziennie trenuje i się poświęca, do tego, co łączy wszystkich zawodników. Jednak by taka strategia przyniosła pożądany rezultat, członkowie teamu muszą znać dobrze swój cel na dany sezon, a przede wszystkim – muszą go zaakceptować. Ważne jest, aby każdy zawodnik mógł utożsamić się z celem drużynowym. Konieczne jest także przeświadczenie członków drużyny, że posiadają wystarczające umiejętności, aby ten cel osiągnąć.

W zespole, w którym różnice wiekowe pomiędzy zawodnikami są duże, ważna jest rola trenera. A trener powinien podkreślać rolę każdego zawodnika w drużynie i wskazywać na jego kluczowy wkład w osiągnięcie celu całej drużyny. Może również wskazywać na doświadczenie starszych sportowców i – przy okazji – podkreślać atuty młodszych zawodników. Jako trener możesz również podczas treningów dobierać takie ćwiczenia i ustawienia w parach, które pokażą zawodnikom, że mimo różnic wiekowych mogą się od siebie wiele nauczyć i są sobie niezbędni, aby zrealizować postawiony przed nimi cel na cały sezon. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie poprzez wspólną pracę, zjednoczenie w osiąganiu wspólnego celu wywiąże się sympatia między zawodnikami różniącymi się wiekiem.