Wypalenie na koniec kariery

Pyta Janusz

Jak zmotywować zawodnika/asystenta do dalszego rozwoju umiejętności sportowych, startu w zawodach, pomimo dokuczających kontuzji aparatu ruchowego? Osoba jest u schyłku kariery zawodniczej w szermierce amatorskiej. Jak mogę zmotywować taką osobę?

Odpowiada Nauczyciel wychowania fizycznego, konsultant ds. psychologii sportu Łukasz Mika

W takiej sytuacji najlepsza będzie szczera rozmowa z zawodnikiem. Jeżeli zawodnik jest już u schyłku kariery, a do tego dochodzą dolegliwości aparatu ruchowego, to istnieje możliwość, że zawodnik, niestety, „wypalił się”. Tym bardziej, jeżeli chodzi o sport amatorski, który rządzi się swoimi prawami – czyli pieniędzy z jego uprawiania nie ma, jednak wyrzeczeń jest co nie miara.W życiu każdego zawodnika przychodzi taki okres. Jeśli po rozmowie okaże się, że zawodnik chce jeszcze powalczyć, to kolejnym krokiem jest jasne wyznaczenie sobie sportowego celu. Celu realnego i w zasięgu zawodnika. Wszystko po to, aby jeszcze udało się zmotywować go do pracy treningowej.

Ja staram się pracować z zawodnikami według metody 5F Sport, czyli Fitness, Focus, Fun, Fight, Freedom. Warto się zastanowić, nad jakim elementami trzeba popracować z zawodnikiem, aby udało się go zmotywować do pracy. Czy to np. Fitness, czyli wprowadzenie nowych metod treningowych, tak by urozmaicić treningi. Fokus – popracować nad koncentracją, by polepszyć wyniki w sporcie. Fun – wrócić z zawodnikiem pamięcią do czasów, kiedy sport traktował jako zabawę. Fihgt – wyznaczyć jakiś nowy cel sportowy, by zawodnik miał o co walczyć. Freedom – sprawić by zawodnik na nowo pokochał to, co robi. Myślę, że takie kompleksowe przeanalizowanie sprawy z pewnością pozwoli rozwiązać daną sytuację.