Utrzymanie sylwetki po zakończeniu kariery sportowej

Pyta Halina

Trenowałam pływanie. Niedawno zakończyłam historię z tym sportem, jak mogę zachować ładną sylwetkę i dobre samopoczucie?

Odpowiada Profesjonalny sportowiec, studentka psychologii sportu Anna Omielan

Wielu sportowców ma problem z utrzymaniem zgrabnej sylwetki po zakończeniu sportowej kariery, jest to związane ze zmniejszonym wysiłkiem, dużym zapotrzebowaniem energii i obnięniem metabolizmu. Dlatego myślę, że na początku warto zadbać o to, by nasz organizm miał możliwość przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, powinniśmy rezygnować z treningów stopniowo. Nie polecam drastycznego kończenia kariery w jeden dzień, najlepiej jest ten czas wydłużyć i stopniowo zmniejszać porcje kalorii, które spożywamy. Dzięki temu organizm przyzwyczai się do nowej sytuacji i nie będzie ‚wołał’ o kolejne posiłki.
Poza tym kończąc z jedną dyscypliną nie można zapomnieć o zdrowym trybie życia. Ruch jest bardzo ważny, może to być szybki trucht, jazda na rowerze, ćwiczenia w domu, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą. Musimy pamiętać, że nie możemy całkowicie zrezygnować z wysiłku, ponieważ sama dieta nie da nam smukłego i jędrnego ciała.
Nie polecam diet, aczkolwiek najlepszym sposobem na zaspokajanie głodu bez strachu o kalorie jest spożywanie produktów, które mają niski indeks glikemiczny, czyli poniżej 50. W tej puli jest bardzo duży wybór produktów, które na pewno każdy może indywidualnie dostosować do swoich gustów, nie tracąc przy tym przyjemności z jedzenia.
Także podsumowując, aby mieć piękną sylwetkę nie możemy zapominać o ruchu i odpowiednim, zdrowym i zbilansowanym żywieniu.