Stres w sporcie: Biofeeedback

Pyta Marcin

Witam. Czy Feedback, czyli praca na tym urządzeniu z psychologiem i sesja zajęć może spowodować obniżenie tonusu mięśniowego spowodowane ogólnym napięciem i stresem? Dodam, że jestem wyczynowym sportowcem i trenuję regularnie 12-13 razy w tygodniu. Mam problem ze spinaniem górnych części ciała (barki, łopatki, kark) i tendencję do wybuchowości.

Odpowiada Psycholog, Coach Beata Justkowiak

Witaj Marcin,
Tonus to teoretycznie lekkie fizjologiczne napięcie mięśni szkieletowych. Przyczyną są niewielkie impulsy nerwowe wytwarzane przez móżdżek. Wg mnie praca na Biofeedback’u będzie korzystna, gdyż jest to narzędzie stworzone do wzmacniania pracy mentalnej, do osiągania najwyższej gotowości psychicznej a co z tym się wiąże i fizycznej. W zależności jednak od tego nad czym dokładnie praca (i jak) będzie przebiegała, używane są róże typy urządzenia Biofeedback.

Do najbardziej rozpowszechnionych tego typu urządzeń używanych w praktyce sportowej należą: Biofeedback elektromiograficzny (EMG) (mięśniowy), Biofeedback termiczny (TEMP), Biofeedback HR, Biofeedback GSR (skórno – galwaniczny) oraz Biofeedback HEG, który poprzez elektrody umieszczone na głowie oraz opuszkach usznych zbiera informacje na temat występujących u badanego fal mózgowych. Fale te są wzmacniane oraz rejestrowane przez urządzenie a prowadzący ćwiczenie ma wgląd w te informacje. Badany o efektach swojej pracy jest informowany poprzez wyniki animowanych gier wyświetlanych na monitorze.

EEG-Biofeedback to profesjonalny trening mózgu. Klient/Zawodnik gra nie używając myszki, dżojstika ani klawiatury, steruje grą za pomocą pracy własnego umysłu. Informacja o stanie trenowanej czynności mózgu przekazywana jest z głowy do komputera za pomocą elektrod i głowicy EEG. Interpretacja zaś zawsze podawana jest przez osobę prowadzącą Biofeedback, dlatego też trudno mi rozszerzyć odpowiedź na Twoje pytanie. Najefektywniejszą formą wzmocnienia pracy umysłu i napięć spowodowanych częściowo stresem, będzie połącznie Biofeedback’u z pracą indywidualną nad zarządzaniem emocjami oraz produktywnym użyciu ich energii podczas gry. Osobiście jestem zdania, iż każdy stresor jest swoistą informacją zwrotną, na podstawie której dalsza praca jest bardziej efektywna. Wykorzystaj to.
Tak więc jeśli np. zdarza Ci się analizować swoje zachowanie, reakcje i ‘myśleć’ nad tym jak odbiorą to inne osoby, to warto wejść głębiej w te sytuacje. Kiedy tak myślisz? Dokładnie w jakich sytuacjach zdarza się ciągłe analizowanie? Czego wówczas ono dotyczy? W stosunku do jakich osób, czy tylko osób bliskich, znanych, czy obcych tj. widownia, również? Co wówczas czujesz? I przede wszystkim, jakie są Twoje reakcje? Jeśli natomiast stresują Cię tylko pewne sytuacje warto przyjrzeć się im bliżej. Jakie one są dokładnie? Co mają wspólnego a czym się różnią? Czy zależą ode częściowo od Ciebie czy jest to poza Twoją sprawczością i kontrolą? Co wówczas czujesz, dokładnie jakie emocje Tobie towarzyszą? Jak na nie reagujesz? Jak próbowałeś zmienić swoją reakcję? Dlaczego to nie pomogło?

Wszystkie te pytania wydają się być błahe, jednak trudno będzie uzyskać odpowiedź bez zagłębienia się w detale. Dlatego zachęcam Cię do przeanalizowania swojej sytuacji ale tym razem z zupełnie innej strony, niż zwykłeś to robić. Możesz również nawiązać współpracę z Life Coachem by skutecznie poprawić zarządzanie stresem i problematycznymi sytuacjami. Gwarantuję, iż już po krótkim czasie zdefiniujesz przyczynę i wówczas będziesz gotów podjąć skuteczne działania ku zmianie. Jeśli będziesz miał dalsze pytania lub na dzień dzisiejszy masz dużą gotowość do pracy, zapraszam do kontaktu mailowego.
Beata Justkowiak