Sport a walka z nadwagą

Pyta Konrad

Jestem osobą po Akademii Wychowania Fizycznego. Ukończyłem ją 2 lata temu. Od tamtej pory utraciłem równowagę w treningach, tzn. dwa lata temu porzuciłem sport na rzecz pracy ( trening sporadyczny). Efektem tej decyzji było przybranie masy ciała – o 20 kg (z 78 do 98kg). Stałem się ociężałą kulką, która teraz podjęła treningi, ale toczy się jak bałwan: im dłużej, tym coraz większy. Zamiast zbijać wagę utrzymuję, a nawet trochę ją zwiększam. Na razie trenuję bez żadnych wspomagaczy.

Może Pan, jako osoba doświadczona, doradzi mi czy poddać się i przestać trenować, ale za to może lepiej wprowadzić początkowo dietę, czy raczej przejść przez te pierwsze treningi i wypocić nadmiar wagi? Moim celem jest powrócić do formy i elastycznego, wytrzymałego organizmu i ciała.

Odpowiada Nauczyciel wychowania fizycznego, konsultant ds. psychologii sportu Łukasz Mika

Problem nadwagi jest coraz częstszą dolegliwością wielu osób. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów trzeba obowiązkowo zwiększyć aktywność ruchową i zastosować przynajmniej podstawowe warunki zdrowej diety. Jeśli chodzi o zwiększenie ruchu – musi on być dostosowany do obecnej masy ciała i nie można od razu tylko i wyłącznie biegać, bo spowoduje to bardzo szybką kontuzję aparatu ruchowego, czyli kolan czy stawów skokowych itd. Najlepszym wyjściem byłoby zaplanować sobie 3 jednostki treningowe w tygodniu. 1 – 45-minutowy basen (prawdziwe pływanie, a nie „moczenie”). 2- intensywny spacer z kijkami ( tętno w granicach 130 uderzeń na minutę). Spacer powinien trwać około godziny. 3- rower, około godziny. Czas poświęcony na treningi należy zwiększać wraz z pojawiającym się, lepszym samopoczuciem.

Sprawa diety. A dieta to oczywiście: śniadania (kolorowe kanapki (warzywa: pomidor, ogórek, papryka), mieszanka płatków (owsiane, jęczmienne, pszenne, żytnie). Obiady: gotowane bądź w ostateczności grillowane mięso, a raz w tygodniu danie rybne. Nie należy łączyć białka z węglowodanami. Kolacja: najpóźniej o 18-19. Odpowiednia dieta i zwiększona aktywność fizyczna powinny przyczynić się do spadku masy ciała. Spadek masy ciała powinien przebiegać prawidłowo i zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia „efektu jojo”. Pamiętaj, że w swoich postanowieniach powinieneś być konsekwentny.