Opanowanie stresu przed zawodami

Pyta Kamil

Jakie są sposoby na opanowanie stresu przed zawodami?

Odpowiada Psycholog Sportu Grzegorz Więcław

Pragnę zaznaczyć, że stres przed ważnymi zawodami jest naturalną reakcją naszego organizmu. Zarówno w obliczu zagrożenia, jak i możliwości ludzkie gruczoły wydzielają hormony (np. kortyzol, noradrenalinę), które po wejściu w krwiobieg sprawiają, że odczuwamy stres/ Brak stresu w istotnej dla nas sytuacji, takiej jak zawody byłby nienormalny. To integralna część współzawodnictwa. Nie znam sposobu, aby stres całkowicie wyeliminować, a tłumienie albo opanowywanie go najczęściej kończy się jego spotęgowaniem. Najlepsi sportowcy ze stresem i zdenerwowaniem nie walczą, ale je akceptują. Co więcej, pobudzenie, które ciągnie za sobą stres wykorzystują do jeszcze lepszego wykonania i koncentracji. Reakcje stresowe swojego organizmu interpretują jako sygnał do pełnej gotowości.

Uważam, że można bardzo wiele osiągnąć samą zmianą nastawienia do doświadczania stresu przed i podczas sportowej rywalizacji. Być może zabrzmi to trochę dziwnie, ale dobrze jest jeżeli stres stanie się kompanem, z którym się sprzymierzamy, a nie przeciwnikiem, z którym trzeba walczyć. Zatem akceptacja: „OK, jestem teraz trochę zdenerwowany, ale to przecież normalne – gramy ważne spotkanie, więc wszyscy czują się podobnie”. Potrzebny jest także bodziec zmuszający do koncentracji oraz do działania. Może to być ulubiona muzyka, spacer, rozmowa z trenerem albo odpowiednio dobrany dialog wewnętrzny. Przedmeczowe przygotowanie zależy od preferencji i doświadczeń każdego zawodnika.

Psychologia sportu zna wiele technik radzenia sobie z przedstartowymi emocjami. Te z kanonu treningu mentalnego zakładają na przykład trening relaksacyjny i oddechowy, ustalanie celów związanych z procesem i wykonaniem, a także pozytywny dialog wewnętrzny. Musimy także pamiętać, że radzenie sobie w sytuacjach stresowych pozostaje kwestią indywidualną – zależy od profilu zawodnika i dyscypliny sportu, którą uprawia. Dlatego praca nad rozwojem tych technik powinna odbywać się wspólnie z psychologiem sportu podczas indywidualnych konsultacji.