Mistrzostwo zaczyna się w głowie

Polscy Siatkarze zdecydowanie pokazali swoją klasę podczas Mistrzostw Świata oraz udowodnili, że Polacy reprezentują najwyższy światowy poziom i są liderami w wielu kontekstach, jeżeli tylko potrafią w pełni zrealizować swój potencjał.

Sięgnięcie po mistrzostwo wymaga od każdego sportowca dużo pracy fizycznej i mentalnej. W sporcie nie ma drogi na skróty, jeżeli chce się osiągnąć swoje cele. Trzeba ciężko trenować, budować fizyczną siłę i wytrzymałość, rozwijać szybkość reakcji oraz doskonalić technikę niezbędną do gry na mistrzowskim poziomie. Poprzez tego rodzaju „fizyczną” inwestycję sportowcy są krok bliżej do spełnienia swoich marzeń. Ale nie można tylko na tym poprzestać, czego na pewno nie zrobili nasi siatkarze. Aby być mistrzem trzeba popracować także nad mentalną stroną gry.
10608255_700550250036782_1771815873856090457_o_csqqaa-jpegKiedy zawodnicy rozgrywają mecz na najwyższym światowym poziomie różnica pomiędzy drużynami leży w ich psychice. Gdy mecz jest w toku, presja sięga zenitu to gra wymaga od zawodników ogromnej odporności psychicznej i koncentracji. Nasi zawodnicy świetnie poradzili sobie ze sportową presją. Jeżeli sportowcy wchodzą na boisko zbyt zdenerwowani grają niepewnie, popełniają dużo błędów i kończą grę rozczarowani. Umiejętność opanowania emocji w obliczu tak wielkiej presji jest kluczem do pełnej realizacji swojego sportowego potencjału.Polska drużyna pokazała, że potrafi się skoncentrować na tym co ważne i nie zwracać uwagi na to co zbędne podczas gry. Umiejętność kontrolowania umysłu jest kluczem do mistrzostwa. W momencie, gdy zawodnicy tracą kontrolę nad koncentracją i skupiają się na niepotrzebnych sprawach, zarówno przed, jak i podczas gry, wtedy tracą pewność siebie i poddają się emocjom. Piłka siatkowa jest zbyt szybką, grą, by grać efektywnie bez umiejętności koncentracji na odpowiednich elementach w odpowiednim czasie.

10688086_700550263370114_6314666707422602779_o_rvmkvc-jpegCzy polscy siatkarze potrafią szybko zapomnieć o błędach i wrócić szybko do gry po nieudanych akcjach? Zdecydowanie pokazali tą umiejętność podczas, gry w finale. Zawodnicy, którzy nie potrafią sobie wybaczać nieudanych akcji mają problem z powrotem do gry i popełniają jeszcze więcej błędów. Mistrzowie potrafią sobie z tym radzić i szybko wracać do akcji. Tutaj zdecydowanie mieliśmy przewagę nad drużyną Brazylii.Grając z wielokrotnym mistrzem świata – Brazylią, mogliśmy czuć się niepewni. To właśnie granie „swojej gry” w obliczu najwyższych wymagań drużyny, kibiców, trenera i samego siebie pokazuje, jak wysoki poziom reprezentują nasi gracze indywidualnie i drużynowo. Koncentracja na sobie i swojej pracy w drużynie to atrybut mistrza. Jeżeli zawodnik skoncentruje się na przeciwniku- jego umiejętnościach, reputacji czy na istotności danego meczu, wtedy automatycznie rodzi się w nim lęk i traci pewność siebie. Nasi zawodnicy zdecydowanie pokazali, że nie mają kompleksów, bo są pewni swojego mistrzowskiego poziomu.

Najlepsi siatkarze wiedzą, że zarówno sprawność fizyczna, jak i mocna psychika są istotne podczas gry na najwyższym poziomie. Polacy na pewno nie pozostawili niedzielnej gry przypadkowi. Nasi zawodnicy pokazali, że są Mistrzami Świata. Zdecydowanie! Bierzmy z nich przykład!

10623925_700550660036741_9137494817784374415_o_sagnpw-jpeg Karolina Chlebosz
Psycholog Sportu, Ekspert portalu PsychologiaSportu.pl