Kontuzje sportowców: Jak się po nich zmotywować?

Pyta Angelika

Jak zmotywować się do treningów po dość poważnej kontuzji?

Odpowiada Psycholog, specjalista z zakresu roli temperamentu w sporcie Jarosław Suski

Zasady motywacji po kontuzji nie różnią się zbytnio od zasad motywacji do osiągnięć w sporcie. Pamiętaj, że kontuzję można wykorzystać do nadrobienia zaległości, poprawienia niektórych elementów technicznych bądź na trening mentalny. Po okresie rehabilitacji wracasz do pełni zdrowia, więc chwytaj każdy dzień, by stać się lepszym sportowcem. Zacznij od motywowania siebie, ustalając cele krótkoterminowe. Zadawaj sobie pytanie: „Czy dałam z siebie tyle, ile mogłam?”, „Co jeszcze mogę poprawić?”. To wszystko rób oczywiście w konsultacji z rehabilitantem, który na każdym etapie wie, na ile możesz sobie pozwolić.

Celem długoterminowym jest oczywiście powrót do Twojej dyscypliny. W chwili zwątpienia przypomnij sobie, jak wielką radość dawał Ci sport i ile wspaniałych wspomnień jest z nim związanych. Nie warto z nim kończyć tylko dlatego, że rehabilitacja była żmudnym procesem. Potraktuj to jak kolejny krok do swojego sportowego mistrzostwa. Powrót do swojej dyscypliny po przebytej kontuzji daje niesamowite pokłady radości i poczucia zwycięstwa nad własnymi słabościami. Ważne, aby podczas powrotu do pełni zdrowia nie odrzucać swojej dyscypliny. Bądź cały czas w kontakcie z innymi zawodnikami, z klubem itp. Nie wiem, jaką dyscyplinę uprawiasz, ale zawsze znajdzie się miejsce dla zawodnika z drużyny, który przechodzi przez kontuzję, ale chce dalej trenować.

Nie bój się poprosić o wsparcie najbliższych, rehabilitantów, trenerów czy zawodników. Jeżeli masz problem z motywacją, powiedz im o tym. Zobaczysz, jak wiele dla nich znaczy Twój powrót, jak wiele wsparcia potrafią Ci zaoferować. W takich sytuacjach zawsze powtarzam, że warto brać przykład z tych, którym się udało i po kontuzji wrócili silniejsi. Djibril Cissé (piłka nożna), Blake Griffin (NBA), Daniel Narcisse (piłka ręczna) to jedni z wielu sportowców, którzy po przebytej kontuzji wrócili do sportu, a wrócili lepsi i silniejsi. Jeżeli im się udało, to czemu Tobie miałoby się nie udać? Pozytywne myślenie jest jednym ze składników sukcesu! Jeśli sport jest Twoją pasją to walka z kontuzjami, które są nieodłączna częścią sportu, mieści się w obrębie Twojej pasji. Sport uczy pracy nad sobą i przesuwania swoich granic. Przesuń swoją dalej 🙂 Powodzenia!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPowrót do formy po kontuzji
Następny artykułDziennik treningowy

Psycholog, specjalista z zakresu roli temperamentu w sporcie