Integracja zespołu młodzieżowego

Pyta Paweł

Jakie zabawy proponujecie w celu integracji zespołu na poziomie 9-10-latków, a jakie na poziomie 14-16-latków?

Odpowiada Psycholog sportu Zuzanna Wałach-Biśta

Pawle, bardzo ciężko jest podać i opisać konkretne zabawy, które zintegrują drużynę 9-10-latków, a także inne zabawy dostosowane do 14-16-latków. Wszystko zależy od dzieci i młodzieży, które tworzą zespół, ponieważ czasem zabawy, które wykorzystasz w pracy z młodszymi dziećmi, sprawdzą się równie dobrze i u nastolatków. Z takich ćwiczeń i zabaw polecam te związane z komunikacją, bowiem w ich trakcie zawodnicy nie tylko integrują się, ale i uczą prawidłowej komunikacji między sobą. W pracy z młodszymi dziećmi możesz stosować zabawy, które po prostu sprawiają im frajdę. Nawet zwykłego berka można przerobić w taki sposób, żeby dzieciaki w jednej grupie były od siebie zależne, i by wygrana wymagała od nich współpracy i pomagania koledze z drużyny. Wszystko zależy od Twojej kreatywności.

W pracy z młodzieżą należy uważać by „nie przesadzić” z ilością zabaw integracyjnych. Jeśli będą to zabawy nie związane ze sportem i trenowaną przez nich dyscypliną, mogą wydać się zawodnikom sztuczne, a wtedy jest prawdopodobne, że nie będą przynosiły pożądanego rezultatu. Lepiej jest wprowadzać zadania w trakcie treningu, które będą wymagały bezwzględnej współpracy między zawodnikami. Rywalizacje między grupami lub pomiędzy innymi drużynami na boisku o jakąś konkretną nagrodę będzie wydawać się zawodnikom czymś naturalnym, a integracja, która wytworzy się między nimi przełoży się także na współpracę na boisku meczowym. Pamiętaj jednak, aby podczas takiej rywalizacji zmieniać skład grup. Nie pozwól, aby zawodnicy sami się dobierali – to Ty musisz kontrolować, kto z kim gra. Niech drużyny rywalizują o nagrodę, a nie np. o uniknięcie kary: kto przegra, robi pompki.

Tak jak już pisałam we wcześniejszym poście, ze starszą grupą warto spróbować raz na sezon zorganizować większe przedsięwzięcie, które będzie wymagało poświęcenia ze strony każdego zawodnika. Zawodnicy starają się i pracują po to, aby np. zarobić na nowe koszulki dla wszystkich członków drużyny. Czy też choćby wspólne oglądanie finału Ligi Mistrzów – każdy z zawodników ma jasno określone zadanie, na przykład organizacja sali, krzeseł, mat, soków, projektora itp. Już same działanie i starania w celu dopięcia wszystkiego mogą zawodników zbliżyć do siebie, a  przyjemnie spędzony razem czas z pewnością pomoże się zintegrować.