DROGA DO SUKCESU W TRIATLONIE

Pływanie, rower, bieg… Dystans nie ma znaczenia. Każdy jest morderczy. Ból jednak przemija – duma pozostaje na zawsze. Dziś każdy ma szansę zostać człowiekiem z żelaza. Polacy pokochali triatlon! Książka odpowiada na potrzeby zarówno tych, którzy już będąc zawodnikami chcą poprawić wyniki, jak i wszystkich dopiero pragnących zrobić swój pierwszy krok w tej fascynującej dyscyplinie. Trening triatlonu oraz starty w zawodach poradnik ujmuje kompleksowo. Od analizy czynników motywacyjnych i korzyści zdrowotnych z uprawiania tego sportu po plany treningowe – od czterotygodniowego programu dla początkujących po propozycję, której celem jest wyścig na królewskim dystansie Ironman.

Od strony psychologicznej rywalizacja jest dla nas naprawdę korzystna. Być może tuż przed startem w triatlonie do głosu dochodzi nasza wojownicza natura albo wrodzony instynkt „walki albo ucieczki”. Dzięki temu czujemy, że żyjemy, i nawet jeśli to uczucie nie jest twoją pierwotną motywacją, z czasem może stać się czymś, co pokochasz, przekonuje autor książki. Poza wspomnianymi, jakie porusza, znalazły się tak fundamentalne zagadnienia jak:

*    Odżywianie i nawadnianie
*    Planowanie i zasady treningu
*    Pływanie – sprzęt, technika, pływanie w wodach otwartych
*    Rower – sprzęt, konserwacja, technik jazdy, trening
*    Bieganie – strój, technika, trening
*    Zachowania w strefach zmian
*    Rozgrzewka i schładzanie
*    Trening uzupełniający – siłowy i wzmacniający
*    Kontuzje i rehabilitacja – specyficzne urazy i przeciwdziałanie im.

triatlon

WIEDZA BEZCENNA DLA KAŻDEGO

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni triatloniści, znajdą w poradniku sugestie, które wniosą coś nowego do ich zawodniczego know-how. Zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i biegu, nigdy nie rezygnuj z uzupełniania płynów z powodu kolejki. Jeśli stanowiska są rozstawione po obu stronach trasy, podbiegnij do tego po lewej – większość zawodników skieruje się do tego po prawej, ponieważ są praworęczni i będą chcieli podnieść napój prawą dłonią.

Jeśli jesteś zgrzany i chcesz się schłodzić, polewając twarz i ramiona, upewnij się najpierw, czy w butelce lub kubku na pewno jest czysta woda. Amatorów z pewnością ucieszą praktyczne wskazówki na temat godzenia treningów z życiem zawodowym i prywatnym. Wygospodarowanie czasu jest proste, jeśli jesteś gotów poświęcić coś w zamian (programy telewizyjne, mecz piłki z kolegami, wyprawę na zakupy, wypad do klubu).

Wszystko sprowadza się do tego, jak bardzo ci na czymś zależy. Powtarzaj sobie: „Gdyby to było proste, wszyscy by to robili. Gdyby wszyscy to robili, pewnie nie chciałbym już tego robić”, pisze Sean Lerwill. Osobny rozdział poświęcony został uprawianiu triatlonu przez kobiety. Różnice między kobietami i mężczyznami pod względem wymiarów, proporcji i sposobu poruszania się są bowiem ogromne. Poza tym triatlon to znakomity sposób na powrót do formy po przerwie w aktywności spowodowanej np. ciążą.

„Triatlon. Trenuj z sukcesem” to komunikatywny język, wyszczególnione w postaci ramek warte zapamiętania wskazówki, przykłady z praktyki autora oraz liczne fotografie – przydatne zwłaszcza w przypadku nauki ćwiczeń uzupełniających.

Czy triatlon to sport, który wywołuje w Tobie chęć zmierzenia się ze sobą? Chcesz spróbować zacząć, a nie wiesz, jak się do tego zabrać ? A może masz już za sobą debiut , być może nawet kilka startów, ale wciąż brakuje Ci wskazówek, które umożliwią wejście na wyższy poziom? Trenujesz, ale nie masz pewności, czy dobrze układasz swoje treningi? To książka dla Ciebie! Oswaja ze światem tego pięknego sportu. Rzeczowe i praktyczne rady usystematyzują trening krok po kroku. Ja mam wspaniałego trenera, który układa mi plan treningowy, kontroluje wyniki badań, sama na sporcie zjadłam przysłowiowe zęby. Jednak z przyjemnością , ciekawością i korzyścią dla siebie przeczytałam „Triatlon. Trenuj z sukcesem” . Zapewne nie raz wrócę do tej książki! Iwona Guzowska – mistrzyni świata w kickboxingu oraz boksie zawodowym, miłośniczka biegania i triatlonu, ukończyła zawody na dystansie Ironman

Dane wydawnicze:
Sean Lerwill
Triatlon. Trenuj z sukcesem
Przeł. Magdalena Grala-Kowalska, Marta Komorowska
Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa, 2014
s. 238, ISBN 978-83-280-1072-7
Książkę poleca:
logo