Dlaczego jedni wygrywają, a inni nie? Analiza pierwiastkowa włosa

    Analiza Pierwiastkowa Włosa – dlaczego jedni wygrywają, a reszta zostaje w tyle?

    Wiele osób zastanawia się jak podnieść swój wynik sportowy. Przy bardzo ciężkich treningach, organizm doznaje bardzo dużych przeciążeń, co przekłada się na pogorszenie bilansu pierwiastkowego organizmu. W efekcie prowadzi do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, zaczynających się od nadmiernego spięcia mięśni, przez problem z budowaniem ich masy, aż do kontuzji. Taki scenariusz prowadzi bardzo często do stagnacji, pogorszenia wyników, a na koniec do ogromnych problemów zdrowotnych w bardzo młodym wieku.

    Zacznijmy jednak od początku… Na rynku jest bardzo wiele diet, które często obiecują, że osiągniesz szybki wynik w bardzo krótkim czasie. Zawsze, gdy mam okazję rozmawiać z osobą oferującą takie diety pytam: „Na podstawie jakiego badania wpływacie na organizm zawodnika?”.

    Gdy w odpowiedzi słyszę, że „Opieramy się na przeprowadzanych badaniach lekarskich” (np. badanie krwi), to i tak jest bardzo dobrze, gdyż do regularnego przeprowadzania wszelkich badań lekarskich bardzo gorąco namawiamy. Najgorzej jest jednak wtedy, gdy słyszymy (tak jest najczęściej), że żywienie układane jest „tak po prostu…”. Tutaj zaczyna się cały problem. Patrząc, tylko i wyłącznie na typy metaboliczne każdego organizmu, wyróżniamy 3072 typy. Nie wspominam nawet o poziomie pierwiastków organizmu zawodnika (z których każdy ma swoją gigantyczną rolę w różnych procesach), które potem tworzą różnicę między mistrzem a przegranym.

    Dlatego też układanie żywienia i suplementacji, które są tak istotne z punktu widzenia organizmu, bez jakichkolwiek badań należy po prostu nazwać strzelaniem z shotguna z zawiązanymi oczami do jabłka usytuowanego na czyjejś głowie. Pewnie są i tacy co trafią, jednak większość „strzelców” powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie zawodnika.

    Aby pokazać jak duże znaczenie ma pojedynczy pierwiastek pokrótce opiszę magnez.

    Magnez w sporcie jest niesamowicie ważny, gdyż wpływa na rozkurcz mięśnia, dlatego też jego niedobory równają się gorszym wynikom. Odczuwalne są tylko jego braki, które najczęściej objawiają się wysokim napięciem mięśni, apatią, lub nerwowością. Po za tym jego odpowiedni poziom utrzymuje prawidłowy rytm serca, wpływa na dobrą krzepliwość krwi, stabilizuje mechanizmy obronne organizmu i wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego. Jeszcze mało?

    To właśnie ten pierwiastek potrzebny jest do syntezy białek i chroni naczynia włosowate mięśni przed uszkodzeniem. Oczywistym jest, że nie wypisałem wszystkich funkcji tego wspaniałego pierwiastka, gdyż zajęłoby to zbyt dużo miejsca.

    Pewnie myślicie sobie teraz: „Idę jak najszybciej do apteki, po suplementy zawierające magnez”. No i na tym etapie zaczynają się schody. Po pierwsze, trzeba wiedzieć jakie suplementy brać. Te z apteki są suplementami syntetycznymi, co oznacza że ich wchłanialność jest na bardzo niskim poziomie (do kilku procent).

    Po drugie trzeba pamiętać, że najważniejsze jest żywienie, a dopiero potem suplementacja, więc trzeba zadbać o dostarczanie odpowiednich pokarmów. No i w końcu po trzecie, nawet jeśli zadbasz o dwa wcześniejsze elementy, to i tak możesz nie osiągnąć pożądanego efektu, gdyż magnez jest antagonistą wapnia. Oznacza to tyle, że aby działanie było skuteczne trzeba jeszcze znać proporcję między tymi pierwiastkami w swoim organizmie.

    Rozwiązaniem tego problemu jest Analiza Pierwiastkowa Włosa. Jest to podstawowe badanie, które przeprowadzamy u wszystkich prowadzonych przez nas zawodników. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawdzić stan odżywienia organizmu na przestrzeni 3 miesięcy, które są odzwierciedleniem ostatnich 12 miesięcy naszego życia. Badamy 24 biopierwiastki, 5 pierwiastków toksycznych oraz proporcje między nimi. Na tej podstawie określamy jeden z ponad 3000 typów metabolicznych i przedstawiamy optymalny program naprawczy.

    Najważniejszym elementem tego badania jest to, że nie jest ono punktem w naszym życiorysie, tylko pewnym odcinkiem czasu, który pozwala nam dostrzec tendencje naszego organizmu. Daje nam to dużą szansę na to, aby zapobiec problemom nim się pojawią. Prostymi przykładami tendencji, które widzimy są m.in. mangan, którego niedobór prowadzi do kontuzji, cynk, który jest skorelowany z produkcją testosteronu i którego braki powodują problem z budowaniem mięśni oraz proporcja wapnia i magnezu, która może wskazać nieodpowiedni poziom napięcia mięśniowego.

    Przykłady można by mnożyć, gdyż przeprowadzając badanie widzimy także funkcję tarczycy, która odpowiada za energetykę organizmu, czy funkcję kory nadnerczy, która produkuje adrenalinę. Widzimy także produkcję aldosteronu, którego nieodpowiedni stosunek może wskazywać na występowanie przewlekłego stresu.
    Taka kompleksowość badania, połączona z bardzo zaawansowaną wiedzą biochemiczną pozwala wykreować mistrzów, którzy w wieku 25 nie zostaną wrakami!


    Autor: Michał Gołkiewicz, www.nutricus.pl