Cele drużyny na cały sezon

Pyta Maciej

Co zrobić, aby zawodnicy znów zaczęli pracować na pełnych obrotach? Pomimo tego, że treningi nie są ciągle takie same, po zawodnikach widać już zmęczenie i znudzenie. Treningi dotyczą gier zespołowych, a dokładniej piłki siatkowej. Wiek zawodników to około 20-24 lata.

Odpowiada Psycholog sportu Zuzanna Wałach-Biśta

Dla zawodników w tym wieku niezwykle ważne jest to, by widzieli sens ich uczestnictwa i zaangażowania w treningi. Muszą widzieć po co pracują, trenują, i co mogą dzięki temu osiągnąć. Dlatego istotne i ważne jest planowanie celów drużynowych na każdy sezon. Cele te muszą być nie tylko jasno sprecyzowane, ale i realne, a więc możliwe do osiągnięcia przez drużynę. I co najważniejsze, zawodnicy muszą te cele nie tylko znać, ale także wierzyć, że razem, jako drużyna, posiadają wystarczające umiejętności i zdolności, by cel ten osiągnąć. I tutaj zaczyna się bardzo ważna rola trenera, aby przed sezonem przedstawić zawodnikom zaproponowany przez siebie cel drużyny. Trzeba zrobić to w taki sposób, aby zawodnicy go przede wszystkim zaakceptowali, ale i poczuli, że rzeczywiście chcą o to walczyć, że to jest także i ich cel.

Czasem w drużynach sportowych zdarza się, że trener przed rozpoczęciem zasadniczego sezonu przedstawia zawodnikom na podstawie swoich obliczeń i statystyk, cel do osiągnięcia. Jednak nikt oprócz trenera nie wierzy w jego realizację. Wtedy zdarzają się sytuacje, że trener walczy o miejsce w połowie tabeli, a jego zawodnicy o utrzymanie. W takiej sytuacji widać, że trener popełnił błąd już na początku, kiedy w trakcie planowania celów nie wziął pod uwagę zdania swoich własnych zawodników, albo też nie był w stanie skutecznie (lub w ogóle nie próbował) przekonać swoich zawodników, że rzeczywiście są w stanie ten cel osiągnąć.

Niestety, kiedy cel drużyny nie jest zaakceptowany przez samych zawodników, motywowanie ich do ciężkiej pracy na treningach poprzez odwoływanie się do celu drużynowego nic nie da. Dlatego tak istotna jest praca z celami na początku sezonu. „Dobrze postawione” cele pozwolą trenerowi wykorzystać je właśnie w chwilach zwątpienia, znużenia czy zmęczenia jego zawodników. Przypomnienie o co drużyna walczy, co jest jej celem, pokazanie jaka jeszcze droga pozostała, aby ten cel osiągnąć, co jeszcze należy zrobić, poprawić, by dzień po dniu zbliżyć się do swojego własnego, drużynowego sukcesu, może być ogromnym motorem napędowym dla wszystkich zawodników i zmobilizować ich do dalszej ciężkiej pracy.

Czasem dobrym pomysłem jest także powieszenie w szatni aktualnej tabeli z zaznaczeniem tego, gdzie drużyna jest, a dokąd zmierza. Może to podziałać na zawodników mobilizująco. Ale ważne jest by taka tablica nie wisiała w szatni cały czas, lecz by była umieszczana w wyjątkowych sytuacjach, jako sygnał do zwiększonej mobilizacji.

Macieju, spróbuj otwarcie porozmawiać z zawodnikami. Spróbuj dowiedzieć się, co jest wynikiem ich znudzenia, czego oczekują od Ciebie, jak chcieliby by treningi wyglądały, jak ich zdaniem można zmienić tę sytuację. Czasem dobrym pomysłem na wprowadzenie nowej, dobrej energii do drużyny, jest przeprowadzenie „luźniejszego” treningu z elementami zabawy, tak by ten czas był dla zawodników nie tylko pracą, ale także i dobrą zabawą. Taki trening być może przypomni im jak bardzo lubią ten sport i co w nim sprawia im największą frajdę. Jak taki trening miałby wyglądać, zależy już tylko od Twojej kreatywności i poczucia humoru.