Autobiografia – Maja Włoszczowska

1_mvrqvb-jpeg
Książka zaczyna się niczym rasowy Hitchcockowski dreszczowiec, bo od fatalnego wypadku na treningu trzy tygodnie przed… olimpiadą w Londynie w 2012 roku, przy okazji której nasza kolarka była wymieniana jako murowana kandydatka do medalu – i to z najcenniejszego kruszca. Na igrzyska Maja oczywiście nie jedzie. Po długotrwałej i bolesnej rehabilitacji wraca jednak do ścigania – i to jak wraca!

Dziwny jest ten świat. Los zsyła człowiekowi straszną klęskę, ale pozwala mu wstać, walczyć dalej i wynagradza czterema zwycięstwami. Wypadek tyle mi zabrał. Ale dał nową siłę, o jaką siebie nie podejrzewałam. Nie poddałam się – pisze w autobiografii. Pod koniec sezonu jest jedyną zawodniczką ze światowej stawki, która stanęła w tym roku na podium wszystkich najważniejszych imprez – mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz Pucharu Świata.

Ostatnie metry jadę nieprzytomnie
Właściwie od samego początku skazana była na sukces, wygrywając niemal wszystkie zawody, na których się pojawiała – od amatorskich (jako dziewczynka), po zawodowe, u boku światowej elity. Zdarzające się z rzadka drugie miejsca okazały się jednak bezcenne pod kątem kształtowania skomplikowanmej psychiki sportowca. Wrodzone predyspozycje i ciężka praca oraz nieczęsto spotykana ambicja (Nie interesuje mnie drugie miejsce! Do dzisiaj nie wiem, skąd się wzięła we mnie taka sportowa złość. Ostatnie metry jadę nieprzytomnie. To czwarte miejsce nakręca mi ambicję do granic możliwości…) sprawiły, że o sportsmence o niemożliwym do wymównienia przez zagranicznych dziennikarzy nazwisku usłyszał niebawem cały świat.

Wrzeszczą jak obdzierani ze skóry
Nasza srebrna medialistka z olimpiady w Pekinie wspomina wiele swoich startów, a czyni to w sposób tak plastyczy i szczegółowy, że niemal czujemy, jakbyśmy byli tuż obok, słysząc charakterystyczny odgłos sypiących się spod rowerowych kół kamieni i ogłuszający doping kibiców.

Chcę zrzucić łańcuch na mniejszą tarczę z przodu, ale wszystko jest tak oblepione błotem z jakimś żwirem w środku, że przerzutka nie działa! Sekunda paniki. O nie. Właśnie że przejadę na twardym biegu. I zdarza się cud. Prawie cud, bo to tylko fizyka – dziewczyny redukują biegi i w rzadziutkim błocie koła zaczynają im buksować. A ja na wysokim biegu, trochę w męczarniach, ale przejeżdżam to gładko, a nawet zyskuję kilka metrów. Nagle jestem pierwsza. Meta blisko. Polacy wrzeszczą jak obdzierani ze skóry. No to obojętnie na jakim biegu, ale złota nie oddam. I nie oddaję. Teraz ja wrzeszczę.

Fantastycznym sukcesom towarzyszą jednak niekiedy równie spektakularne upadki – w jak najbardziej dosłownym znaczeniu tego słowa. Sportowa kariera Włoszczowskiej to bowiem nie tylko medale, puchary i regularnie „okupowanie” podium, ale również zszywane rany, gojące się blizny i zrastające kości…  (Ciągle nierozmowna, bo nadal z niezdjętymi szwami, jestem druga). „(Sz)koła życia” to książka prawdziwa, bez korekt i upiększania życia wyczynowego sportowca.

Poradnik nie tylko dla amatorów
Cennym uzupełnieniem części autobiograficznej jest swoisty poradnik kolarza MTB (czy kolarza w ogóle), zawierający praktyczne informacje na temat kupowania roweru i właściwego wyposażenia go, techniki jazdy, podstawowych założeń treningowych, diety sportowca czy mentalnych uwarunkowań odnoszenia sukcesu w tej dziedzinie. Rady i zalecenia Mai Włoszczowskiej adresowane są zresztą nie tylko do amatorów, gdyż osobne podrozdziały napisane zostały z myślą o jej kolegach.

O autorach:
Maja Włoszczowska – bezsprzecznie najbardziej utytułowana polska kolarka górska. Największe sukcesy to srebrny medal na olimpiadzie w Pekinie, mistrzowstwo świata w wyścigu elity MTB i w maratonie MTB, wielokrotnie zdobywane tytuły wicemistrzyni i mistrzyni Europy w kolarstwie górskim. Wielokotna mistrzyni Polski.
Julian Obrocki – znany dziennikarz motoryzacyjny i sportowy. Redaktor magazynu „Auto Motor i Sport”, pilot rajdowy i podróżnik. Współautor (razem z Krzysztofem Hołowczycem) książki „Piekło Dakaru” (G+J Książki).

Dane wydawnicze:
Tytuł: „(Sz)koła życia”
Autorzy: Maja Włoszczowska, Julian Obrocki
Wydawnictwo Burda Książki | Warszawa, 2014
Liczba stron: 400 | ISBN 978-83-7778-627-7 | Cena det.: 39,90 zł
Data permiery: 22 października 2014

POLECAMY!
Zespół PsychologiaSportu.pl